ROZHODNUTÍ

18.07.2019

Paní Jana bydlí v domě se zahradou na vesnici. Za tři roky půjde do důchodu. Děti už jsou dávno z domu. Jedna dcera je v zahraničí a ta druhá žije 300 km daleko. Vnoučata jezdí za babičkou na prázdniny, ale moc často je nevidí. Paní Jana mi volala, protože na mě dostala doporučení od mého klienta, kterému jsem prodala nemovitost. Chtěla se poradit, chtěla zjistit cenu svého domu.
Zvyk a samota vymazaly Janě úsměv z tváře. Seděla nad šálkem kávy v domě přeplněném věcmi a vzpomínkami. Skloněná hlava, slabý hlas. "Nevím, co dál". Práce kolem domu bylo tolik, že už úplně rezignovala na jeho opravy i údržbu. Nespokojenost v zaměstnání, samota, nalomené zdraví.
Jana věděla, že na dům nestačí a je pro ni zbytečně velký. Neuměla si však představit, že by žila někde v paneláku. Ani nevěděla, kde by vlastně měla žít. Ceny bytů ve městě, kde pracovala, jsou tak vysoké. Z čeho koupí byt, když nemá prodaný dům? Je možné dům prodat, když je ve špatném stavu?
A tak jsme si povídaly....
O rodině, přátelích a práci. O hodnotách a přáních... Co považuje Jana za důležité a proč.
Rozplétaly jsme klubko spletené ze zvyku, strachu, obav, přání, lpění, představ a potřeb.
Pojmenovávaly jsme je a skládaly jednotlivé nitky vedle sebe. U některých jsme zjistily, že byly jen zbytečnými obavami. Některé jsme vzaly a začaly z nich splétat v nový příběh .... Ten, který teprve začíná a povede Janu ke spokojenosti a radosti v jejím životě.
A tak Jana došla k ROZHODNUTÍ. Její hlas začal být pevný. V očích se objevila jiskra.
Teď už Jana ví, kam směřuje.
Udělaly jsme společně plán, jak připravit dům na prodej. Co je potřeba udělat teď a co potom.
Krok po kroku na cestě za novým životem....
...zpět k radosti...
I to je moje práce..... krásná práce